Merkezi Isıtma Sistemleri 0212 417 6034 | 0212 607 3004

Merkezi ısıtma projelendirme ve kurulumları

Merkezi Isıtma, mahal ısıtması için ısı üretimi ve bu amaçla bir binaya (veya bina kümesine) kurulan merkezi bir sistemden kullanım sıcak suyu üretilmesidir. Bu merkezi sistem, kazan, brülör, sirkülasyon tankı, yakıt deposu, emniyet cihazları, borular, baca ve radyatörler olmak üzere birbirine bağlı bir dizi cihaz ve aletten oluşur.

Üretilen enerji, bir ısıtma ortamı (su) vasıtasıyla çeşitli mahallere aktarılırken, dağıtım bir boru hatları ağı aracılığıyla gerçekleştirilir.

Isıtma sistemleri uygulama alanlarımız

 • BRÜLÖRLER
 • KAZANLAR
 • KAT KALORİFERLERİ
 • KOMBİLER
 • ALTERNATİF ve YENİLENEBİLİR ENERJİ
 • ŞOFBEN VE TERMOSİFON
 • KASKAD SİSTEMLERİ
 • ŞÖMİNELER
 • YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ
 • RADYANT ISITMA SİSTEMLERİ
 • DUVARDAN ISITMA SİSTEMLERİ
 • SICAK HAVA APAREYLERİ
 • ELEKTRİKLİ ISITICILAR
 • DİĞER ISITMA SİSTEM VE ELEMANLARI

Merkezi ısıtma sisteminin unsurları

buhar kazanları

Kazanlar

Kazan, esasen ısıyı ısıtma ortamına aktaran bir “basınçlı” tanktır. Bu ortamı ısıtmak için gerekli yanmanın gerçekleştiği yerdir. Kullanılan kazan tipi esas olarak üretilen buhar veya suyun gerekli sıcaklık ve basıncına göre belirlenir. Kazanlar, dökme demir ve çelik olarak yapı malzemelerine göre ayırt edilmektedir.

Dökme demirler korozyona karşı daha dayanıklıdır, ilaveleri kabul edebilir ve çalışma sırasında daha az miktarda su gerektirir. 

Çelik hafiftir ve basınçlara ve ani sıcaklık değişikliklerine daha iyi dayanabilir. Boyutları farklı gereksinimlere daha iyi uyum sağlar ve maliyeti düşüktür.

Brülör, yanmayı sağlamak ve sürdürmek için yanıcı madde, sıvı veya gazın hava ile karışmasının sağlandığı, kazan üzerine monte edilen cihazdır.

Brülörleri yakıt cinsine ve yapılarına ve işleyişine göre ayırıyoruz. Brülörlerde şu şekilde ayırt ediyoruz:

 • Hafif yağ (dizel)
 • Ham petrol (fuel-oil)
 • Doğal gaz, sıvılaştırılmış petrol gazı, özel gaz
 • Özel yakıtlar (yağlayıcılar veya biyokütle gibi)
 • Karışık yakıtlar
Brülör

Radyatörler

Radyatörler, ısıtma sıvısı tarafından aktarılan ısının iç mekana iletildiği bir merkezi ısıtma tesisatı sisteminin son cihazlarıdır.

Gövdeler genellikle çelik veya alüminyumdan yapılır. Radyatörlerin, ıssız alanlarda gereksiz yere enerji israf etmemek için izole edilmelerini sağlayan özel anahtarları vardır. İçlerinde suyun düzgün bir şekilde dolaşmasına izin vermeyecek şekilde havanın biriktiği durumlarda havalandırma için havalandırma valfleri de vardır.

Sirkülatörler ve Yakıt Deposu

Merkezi bir ısıtma sisteminde sirkülatörler, kazandan radyatörlere su aktarır ve bunun tersi de geçerlidir.

Sirkülatör, santrifüjlü bir pompadır ve elektrik yardımı ile hareket eder.

Genellikle kazan dairesi içine ve kazanın yanına yerleştirilirler.

Yakıt deposu, yağı depoladığı için merkezi ısıtma sisteminin bir diğer önemli unsurudur.

Kazan dairesi kaskad sistemleri kurulumları

Kaskad sistemleri; büyük bir bina için ısıtma sistemini yeniden inşa etmeyi, yeni bir ısıtma sistemi inşa etmeyi veya ısı kaynağının dağıtılmasını düşünüyorsanız, kademeli kazan daireleri (kaskad sistemleri) sizin için mükemmel çözümdür. 

Kademeli kazan dairesi sistemi (KASKAD), karmaşık düzenleme sayesinde birbirleriyle iletişim kuran birkaç küçük asma kazanı birbirine bağlamaktan oluşur ve böylece sorunsuz çalışma sağlar.

Kaskaddaki her kazan özerktir, bu nedenle acil bir durumda sadece arızalı ünite otomatik olarak kapatılır. Kazanların kademeli bağlantısı, hem kazanların konumu hem de kazan dairesinin konumu açısından çeşitli kazan dairesi seçeneklerinden seçim yapmanıza olanak tanır.

Isı pompaları kurumları

Isı pompası, bir “tank” dan ısıyı pompalayıp diğerine aktarabilen bir makinedir. Kış aylarında ortamdan eve ısı pompalanarak iç ortam sıcaklığında bir artış sağlanır (ısıtma). Yaz aylarında ise pompalama evin içinden yapılır ve bu da iç sıcaklığın düşmesine (soğutma) neden olur.

Çevreden Bedava Enerji ile Ekonomi!

% 80’e varan tasarruf ile diğer ortamlara göre en ekonomik ısıtma yöntemidir.

Son derece sessiz çalışma ile -20 ° C’ye kadar dış sıcaklık için garantili ısıtma.

Diğer tüm ısıtma sistemlerinden% 75 daha az olan CO2’yi sadece çalışmaları sırasında tükettikleri elektrik için kapatırlar.

Enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Isı pompaları elektriği yalnızca mekanik parçalarını hareket ettirmek için kullanır. Bu nedenle, geleneksel sistemlerin aksine, elektriğin yalnızca% 25’ine ihtiyaç duyarken, kalan% 75’i çevre tarafından ücretsiz olarak emilir.

Buna ek olarak, Inverter teknolojisi, dış sıcaklık çok düşük olduğunda bile sabit bir ısıtma kapasitesini korurken pompanın verimliliğini değiştirmesine olanak tanır.

Akaryakıt kazanlarının aksine, ısı pompaları CO2’yi yalnızca çalışma sırasında tükettikleri elektrik için kapatır ve bu, diğer ısıtma sistemlerinden % 75 daha azdır.

Enerji tasarrufu

Isıtma - Klima - Sıcak Su Sistemleri

Isıtma - Klima - Sıcak Su Sistemleri

Bir dış ünite, binanın iç kısmının soğutulmasını her oda için bağımsız ve ayrı olarak üstlenen çeşitli iç mekan klima ünitelerine sahip soğutma boruları ile bağlanır. Aynı iç üniteler, özellikle binamızın tüm odalarını veya bir kısmını ısıtmak istediğimiz durumlarda, binanın merkezi ısıtmasını açmadan önce hatta kaloriferin geri kalanıyla aynı anda mekanları ısıtabilir.

Dış ünite ayrıca soğutma boruları ile bir kompresör ve soğutucu akışkan-su eşanjöründen oluşan hidrolik üniteye bağlanır, burada soğutucu akışkan ikinci aşamada ısıtılır ve ısısını suyla değiştirerek 80oC’ye kadar yüksek su sıcaklığı sağlar.

Sıcak su daha sonra bir sirkülatörden pompalanır ve bir eylemsizlik tankında saklanır.

Atalet tankından sıcak su sirkülatörler ve regülatörler (üç yollu, dört yollu karışım vanaları) vasıtasıyla binanın merkezi ısıtma sistemine yönlendirilir, bunlar: radyatörler, fan coil üniteleri veya yerden ısıtma olabilir. Aynı zamanda atalet tankından sıcak su, binamızın ihtiyaçları için sıcak su üretimi için kazanı ısıtabilir, bu da sıcak su üretiminde güneş enerjisinden yararlanmak için güneş panellerine bağlanabilir.

İç klima üniteleri

İç mekan iklimlendirme ünitelerinin en geniş yelpazesi, iç ünitelerin modern mimari tasarımlara entegrasyonu için herhangi bir mimari gereksinimi karşılarken, binanın iç kısmının her türlü soğutma veya termal yük ihtiyacını karşılayabilir.

İç klima üniteleri

Merkezi klima ısıtma sistemleri

Merkezi klima ısıtma sistemleri

Referans niteliğinde tamamlanan projeler

WhatsApp Canlı Destek
Gönder