Ana Sayfa / Hizmetlerimiz

Klima Sistemleri

KLİMA SİSTEMİ

MERKEZİ KLİMA SİSTEMİ

Merkezi klima sistemleri karmaşık bir yapısal şemaya sahiptir, aynı anda birkaç düzine odaya hava akışı sağlayabilirler veya bir büyük odayı şartlandırırlar. Yalnızca soğutma, yalnızca ısıtma, soğutma ve ısıtma için çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Hava akışının temizlenmesi, gerekli parametrelere getirilmesi için ünite çatıda, teknik katta, ayrı bir teknik odada vb. Yer almaktadır. Hazırlanan hava akışı, havalandırma çıkışları, ızgaralar, difüzörler (panel difüzörler, girdap difüzörler, nozul, slot hava dağıtıcıları vb.) İle beslenen hava kanalları vasıtasıyla taşınır.

Merkezi Klima Ve Temel Görevleri

Klima sistemleri, yerel ve merkezi klima olmak üzere ikiye ayrılır. Lokal , duvarlara monte edilen mini split sistemlerdir. Merkezi klima , chiller-fan coil, kanal ünitesi veya çok bölgeli VRF sistemi gibi bir sistemdir. Tesisin merkezi iklimlendirmesi, hava akımı kullanılarak gerçekleştirilmekte ve merkezi hava kanalına monte edilmiş yüksek güce sahip bir klima buharlaştırma ünitesi yardımıyla gerçekleştirilmekte, ardından soğutulan hava tesis genelinde eşit olarak dağıtılmaktadır.

Merkezi klimanın temel işlevleri, dış ortam besleme havasının arıtılması, ön soğutulması veya ısıtılmasıdır ve bu daha sonra bir kanal sistemi aracılığıyla tüm odalara dağıtılır. Merkezi klima şunlardan oluşur:

 • Merkezi klima
 • Hava filtresi
 • Hava ısıtıcısı (elektrikli veya su)
 • Hava soğutucusu (su veya freon)
 • Fan bölümü
 • SusturucularMerkezi Klima Nerede Kullanılır?

Merkezi klimalar, alan olarak bir tiyatro salonu, kapalı stadyum, üretim atölyesi vb. İle eşit alan birkaç odaya veya bir büyük odaya hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda, bir değil, bu tipte birkaç klima kurulabilir.

Fan coil cihazlarının görünümü, geleneksel klimalardan çok az farklılık gösterir. Duvara monte, kaset, kanal, zemin-tavan olabilirler. Fan coil üniteleri tamamen otomatik olarak açılıp kapatılabilir veya soğutma veya ısıtma kapasitelerini değiştirebilir Merkezi klima, büyük ofislerde, konutlarda, müzelerde, otellerde, büyük devlet dairelerinde veya yemekhanelerde kullanılır.

Chiller ve fancoilli merkezi klima , aynı anda birkaç odada bağımsız ve bireysel sıcaklık kontrolünün sağlanması gerektiğinde kullanılır. Fancoil üniteleri klimalardır, içine giren havayı devridaim ettiren kapatıcılardır. Her konut veya konut dışı binaya monte edilirler ve aşağıdaki bölümleri içerirler: fanlı ısı eşanjörü; filtre; uzaktan kumanda.

Fan coil cihazlarının görünümü, geleneksel klima ünitelerinden çok az farklılık gösterir. Duvar, kaset, kanal, zemin ve tavan olabilirler. Fan coil üniteleri tam otomatik olarak açılıp kapatılabilir veya soğutma veya ısıtma kapasitelerini değiştirebilir. Merkezi klima, büyük ofislerde, yerleşim alanlarında, müzelerde, otellerde, büyük devlet dairelerinde veya yemekhanelerde kullanılır.

Merkezi Klima Avantajları Ve Dezavantajları

 • Yüksek derecede güvenilirlik, operasyonda verimlilik; Sıcaklık ve nem koşullarını yalnızca ayrı bir oda için değil, aynı zamanda ortak bir alan içindeki koşullu olarak bölünmüş bölgeler için de ayarlama yeteneği;
 • Havalandırma modu; belirli bir hacimde temiz temizlenmiş hava
 • Beslemesinin sağlanması; kurulan ek ekipman, sağlanan hava akışını düzenlemelere uygun hale getirir;
 • Düşük çalışma gürültüsü; Otomatik kontrol ünitesi, hava kütlesi besleme modunu, taze hava girişinin derecesini, nemlendirme derecesini, nem alma, temizleme, soğutma, akışı ısıtma vb.
 • Bir hava kanalları, boru hatları, havalandırma davlumbazları vb. ağını döşemek için kurulum çalışması gerektiren karmaşık bir kurulum şeması;
 • Yüksek ekipman maliyeti, kurulum, daha fazla bakım; 
 • Hava akışının sıcaklık ve nem özelliklerinin daha esnek bir şekilde kontrol edilmesi için, ek ekipmanların kurulması gerekir;

Çatıya, ayrı bir teknik odaya veya soğutma için gerekli hacimde dış hava akışına sahip tüm bir zemine montaj gerektiren sistemin dış ünitesinin büyük boyutları.
 
Merkezi Klima Çeşitleri

Piyasada farklı klima sistemleri modelleri bulunmaktadır. Konut binaları, idari ve devlet kurumları ile endüstriyel binalar için. Ek aksesuarlar ve enstrümanlar yardımıyla herhangi bir sistem otomatik hale getirilebilir. Otonom ve kesintisiz çalışma, klimanın tipi ve kurulum yeri ne olursa olsun zorunlu gereksinimlerden biridir. Hemen hemen her oda klima ile donatılabilir.

Görünüşe göre hepsi monobloklara ve bölünmüş sistemlere ayrılmıştır. Monobloklar, freonun soğutma devresi boyunca hareketi için gerekli tüm unsurlara sahip tek bir yapıyı temsil eder. Bölünmüş sistem iki parçalı bir klimadır. İlki bir iç ünitedir ve doğrudan binanın içine monte edilir. Filtreler, fan, ısı eşanjörü, kontrol panosu vb. Burada bulunur. İkinci kısım (dış blok) dışarıya yerleştirilir. Tüm gürültülü ayrıntıları içerir.

Endüstriyel tesislerde iklimlendirme biraz daha karmaşık bir tasarım gerektirir. Yarı endüstriyel tesislerde olduğu gibi, örneğin mağazalarda. Bu tür hava değişim sistemlerinde daha fazla fan, filtre, valf bulunur. Ancak çalışma prensibi bundan farklı değildir. Sıcak hava, hava kanalına emilir, basınç altında soğutma elemanlarından geçer ve istenilen sıcaklıkta çıkar.

Ofis Veya Mağaza Için Klimalar

Yaşam alanı için en popüler klima seçeneği, ev tipi split sistemdir. İçindeki bloklar duvarda bulunur. Bu tür ev klimaları, kural olarak, belirli odaları soğutmak için tasarlanmıştır, bu nedenle çok yüksek güce sahip değildirler. Yarı endüstriyel kullanım durumunda arttırılması tavsiye edilir. Kompresör dışarıda. İçerisi tamamen sessiz. Bu, yaşam alanları için harika bir çözüm.Çok Parçalı Klima Sistemleri

Çok parçalı hava soğutma sistemleri, klimanın önceki versiyonunun en yakın akrabalarıdır. Tek fark, beş adede kadar dahili ünitenin bir harici üniteye bağlanabilmesidir. Tarihi binaların veya modern evlerin cephelerine, şehirle görünümü koordine eden karmaşık bir sistemle kurulurlar. Binanın yanındaki zemine de montaj yapılabilir. Bu tür çoklu sistemlerin basit ev tipi klimalardan daha iyi veya daha ucuz olduğunu düşünmek yanlıştır. Geliştiriciler, içlerindeki “doldurmanın” biraz daha karmaşık olduğunu belirtiyorlar, çünkü merkezi ünite üzerindeki yük artar. Ve kurulumun kendisi daha pahalıdır.

Çok Bölgeli Klima Sistemleri

Bunca zamandır aynı tip iç üniteleri kullanan klimalardan bahsediyoruz. Aynı termal yüklere sahip odalar için uygundurlar. Ancak pratikte pek çoğu yok. Çok sayıda ofis, birkaç konferans odası, yemek odası, geniş bir lobi ve bodrum katında bir depo bulunan modern bir ofis binası hayal edin. Her odanın farklı bir görüntüsü ve buna bağlı olarak farklı bir ısı yükü vardır. Bu durumda, çok bölgeli split klima sistemleri, konforlu bir sıcaklık sağlanmasına yardımcı olur. 

Değişken soğutucu akışkan akışına sahip birkaç iç ünitenin bir dış üniteye bağlanabildiği bir kanal sistemidir. Sonuç, borularla birbirine bağlanmış dallı bir blok sistemidir. Özel elektronik termostatik vanalar (ERTV) sayesinde her ünitede freon tüketimi kontrol edilir. Ve optimum sıcaklık odada ani sıçramalar olmadan ayarlanır.

Profesyonel dildeki bu tür karmaşık iklimlendirme sistemlerine VRV sistemleri veya çok bölgeli sistemler denir. Tüm monte edilen yapının toplam uzunluğu 1000 m’ye kadar olabilir. 50 m’ye kadar yükseklik farklılıklarına izin verilir İç ünite sayısı genellikle maksimum 64 parçadır ve her biri merkezi bir kontrol panelinden veya ayrı ayrı kontrol edilebilir. Önemli dezavantajlardan sadece kontrol vanası tarafından yayılan gürültü.

Chiller-Fan Coil Klima

Bu sistemden öncekiler arasındaki fark, freonun iç ve dış üniteler arasında değil, su veya diğer donmayan sıvılar arasında dolaşmasıdır. Odadaki havanın soğutulması hareketinden kaynaklanmaktadır.

Chiller (chiller) suyu soğutur. Doğrudan odada bulunan iç ünite (fan coil), bu suyu pompalama istasyonundan yalıtımlı borular sistemi aracılığıyla alır. Onsuz, gerekli basınç ve sonuç olarak su sirkülasyonu olmazdı. Chiller-fan coil sistemi, mesafelerin klasik split sistemlerin kurulmasına izin vermediği geniş alanlarda kullanılmaktadır. Bu durumda, tüm tesisin kapasitesi sadece pompaların kapasitesine bağlıdır.

Su, sıradan su borularından geçer. Ve fan coil cihazlarının sayısı sınırlı değildir. Bu çok güçlü bir klimadır.

Çatı Üstü Klima Kurulumları

Büyük bir alışveriş merkezi hayal edin. Cephesinde klima yoktur. Ama çatıda var. Spor kompleksleri, konser salonları, sergi alanları ve alışveriş merkezleri gibi objelerde hava değişimini sağlamak için güçlü çatı tesisatları kullanılmaktadır. Bu, çalışmaları sayesinde en sıcak yaz gününde bile içlerinde her zaman rahat bir serinlik vardır. Çatı tipi klimalar, bina cephelerinin estetik görünümünü korur. İç hava, önce dış hava ile karıştırılır, ardından bir filtreleme, soğutma, ısıtma ve nemlendirme sisteminden geçer. Ve ancak o zaman binaya geri döner.

Süper Hassas Klima Sistemleri

Çevreden hava girişinden bahsettiğimiz için sadece resirkülasyon prensibiyle çalışan klimalardan da bahsedeceğiz. Sözde hassas (süper hassas) koşullandırıcılar. Bu kurulumlar odadaki havayı alır, onu istenen sıcaklığa soğutur (daha az sıklıkla – ısıtır) ve ardından geri besler. Ek fonksiyonlara sahip modeller de işlem sırasında nemlendirir.Merkezi Klimalar

Bu tür cihazlar çoğu hastaneye, okula ve anaokuluna kurulur. Yıllarca geniş alanlara hizmet verebilmektedirler. Binanın tasarımı ve inşası sırasında önemli yatırımlar gerektirmelerine rağmen, daha ucuzdur ve onarımı ve bakımı daha kolaydır. Çalışmaları tamamen özerk değil. Su, elektrik, tüm teknik ve mühendislik iletişimlerinin çıktısını vb. Gerektirir. Ancak merkezi klimalar, havayı temizlemenize, nemlendirmenize, ısıtmanıza, soğutmanıza ve ayrıca dışarıdan beslemesini düzenlemenize izin verir. Bunların arasında sadece sokaktan hava girişine sahip doğrudan akışlı modeller var. Ve iç hava sirkülasyonlu modeller.