Endüstriyel havalandırma Sistemleri

Endüstriyel havalandırma, üretim yeri ile mahal arasında düzenli bir büyük hacimde hava alışverişi sağlayan özel cihazlar ve teknolojik cihazlardan oluşan bir komplekstir.

Endüstriyel havalandırma sistemlerinin kalitesi, çevresel ve sıhhi güvenlik standartlarını göz önünde bulundurarak, kirli havayı etkin bir şekilde uzaklaştırma, bunun yerine taze hava sağlama, sıcaklık rejimini ve mikro iklimi yasal gerekliliklere uygun olarak sürdürme yetenekleriyle değerlendirilir.

Fabrika ve İmalathaneler için İklimlendirme

Endüstriyel havalandırma sistemi

Çeşitli amaçlara yönelik endüstriyel işletmeler, geniş üretim alanları, genellikle yüksek tavanlar ve modern üretim tesislerindeki az sayıda iş ile ayırt edilir.

Havalandırma sistemini düzenlerken görev, teknolojik süreçlerin uygulanması için şartların yanı sıra işyerlerinde mikro iklimin sağlanmasıdır.

Bu görevler için kalitatif ve kantitatif hava parametreleri farklı olabilir. Üretimde havalandırma organizasyonunun kalitesi, ürünlerin kalitesi ve maliyeti üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Endüstriyel havalandırma ve iklimlendirme sistemleri için gereklilikler

Endüstriyel havalandırma, yüksek basınç ve yüksek hızda çalışırken büyük miktarda havayı işlemek için tasarlanmıştır.

Endüstriyel tesisler için havalandırma ve iklimlendirme sistemleri hesaplanırken, aşağıdaki gereklilikler dikkate alınmalıdır:

 • Çalışma odasındaki zararlı emisyonların lokalizasyonu ve uzaklaştırılması için minimum süreyi belirleyen, personel veya hayvanlar için rahat bir ortam yaratan sıhhi ve hijyenik kontrol normları.
 • Ses; Ekipmanın gürültüsü mevcut gereksinimleri aşmamalıdır.
 • Yanmaz; Binalar için endüstriyel havalandırma bileşenleri, kesinlikle yangın güvenliği gereklilikleri dikkate alınarak seçilir ve kurulur.
 • Operasyonel; Tüm cihazların ve boru hatlarının kurulum yöntemleri, sistematik inceleme ve bakım ihtiyacını hesaba katmalıdır.
 • Enerji tasarrufu; Havalandırma, minimum enerji tüketimi ile olabildiğince verimli olmalıdır.
 • Çevresel; Çevre, sistem emisyonlarından korunmalıdır.
Havalandırma sistemlerinin kurulumu

Tesislerin tasarımı ve inşası sırasında bile endüstriyel tesislerin havalandırması ve iklimlendirilmesi için temel gereksinimler karşılanmaktadır. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme tasarımı için standartlar, Bina kodları ve ilgili yönetmelikteIsıtma, havalandırma ve iklimlendirme” yönetmeliklerinde belirtilmiştir.

Ortaklarımız arasında, Alarko Carrier, Samsung, Toshiba, vb. Dahil olmak üzere önde gelen iklim teknolojisi üreticileri bulunmaktadır. Tesisinizin teknik özelliklerini dikkate alan uzmanlarımız, hava temizleme ve mikro iklim kontrolü için güvenilir ve verimli ekipman sunacaktır.

Endüstriyel havalandırma tesisatı

Endüstriyel havalandırma, proje geliştirme ile başlar. Enerji Plus uzmanları bu alanda kapsamlı pratik deneyime sahiptir. Uyguladığımız projeler arasında endüstriyel tesisler, alışveriş merkezleri, idari ve ofis binaları için havalandırma sistemlerinin oluşturulması yer almaktadır.

Endüstriyel havalandırma sistemleri

İki ana tip endüstriyel havalandırma sistemi vardır:

 • 1. Besleme havalandırması veya aynı zamanda genel havalandırma olarak da adlandırılır . Böyle bir sistem, zararlı maddelerin konsantrasyonunu temiz hava ile karıştırarak azaltır;
 • 2. Yakın çevresindeki havadaki zararlı veya tehlikeli maddeleri dışarıya salarak uzaklaştırabilen yerel bir egzoz sistemi.

Genel havalandırma, en kirli alanlardaki havayı temizleyebilir. Sistem, zararlı maddeleri izin verilen seviyelere seyreltmek için yeterli olan miktarlarda odaya temiz hava ekler. Termal göstergeler hakkında konuşursak, aşırı ısıyı önleyecek kadar azaltılırlar.

Endüstriyel tesisler için klimalar, artan güç ve soğuk performans ile karakterize edilir. Her özel cihaz, hizmet verilen odanın amaçlanan amacına, büyüklüğüne ve tesis içindeki mikro iklimlendirme gereksinimlerine göre seçilir.

Fabrika Ve İmalathaneler Için İklimlendirme

Endüstriyel havalandırma türleri

Endüstriyel havalandırma, hava ortamını iyileştirmenin ana yoludur. Aşağıdaki endüstriyel havalandırma türlerini ayırt etmek gelenekseldir:

 • Fabrika binalarının havalandırılması veya iklimlendirilmesi;
 • Genel değişim, yapay (mekanik) havalandırma ve klima sistemleri (besleme ve egzoz);
 • Yerel havalandırma emişi; hava perdeleri ve jetler;
 • Hava kanallarından iletim için havanın boşaltılması veya sıkıştırılması ve seyreltilmesi.

Müşterilerimizin havalandırma sistemini düzenlemek için maliyetlerini optimize etmesine yardımcı olan, müşteri tarafından belirlenen göreve profesyonel bir yaklaşım garanti ediyoruz. Teknik spesifikasyonunuza göre bir projenin geliştirilmesini sıfırdan sipariş edebilirsiniz. Enerji Plus uzmanları, sadece gerekli proje belgelerini hazırlamakla kalmayacak, aynı zamanda kontrol makamlarıyla koordine ederek zamandan tasarruf sağlayacaktır.

Endüstriyel binaların havalandırılması

Sağlığın bozulmasının, organ ve sistemlerin işleyişinin aksamasının yanı sıra üretim işçilerinde ciddi kronik hastalıkların ortaya çıkmasının ana nedeni akciğerler yoluyla vücuda giren zehirli dumanlardır. 

Bu durumda doğal havalandırma, çalışma alanının dışındaki egzoz havasının zamanında çıkarılması için yeterli değildir, bu nedenle, zorunlu hava sirkülasyonu için bir kompleks kurmak gerekir. 

Endüstriyel havalandırma tasarımı

Endüstriyel havalandırmanın hesaplanması ve tasarımı aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

Tüm personelin iş rahatlığının temeli, işletmedeki normal hava değişimidir. Konforlu bir ortam sağlamak için, amacı sadece hava değişimini sağlamak değil, aynı zamanda çalışanların güvenliğini artırmak için tehlikeli alanlarda kirli havayı ortadan kaldırmak olan üretimde endüstriyel havalandırma tesis edilmektedir . Odanın koşullarına göre bir egzoz ünitesi kurulur ve mahal içerisine hava akışı hesaplanır. Endüstriyel havalandırma sistemleri ve projelendirmeleri için bize ulaşın!

WhatsApp Canlı Destek
Gönder