Endüstriyel arıtma sistemleri 0212 417 6034 | 0212 607 3004

Endüstriyel atık Su Arıtma Sistemleri

Enerji Plus, filtreleme ekipmanlarının yanı sıra gerekirse endüstriyel su arıtma sistemleri havalandırma, dozajlama sistemleri, ozon ve ultraviyole radyasyon kullanılarak su dezenfeksiyonu için ekipmanlar ile tamamlanmaktadır.

  • Ters Osmoz Su Arıtma Sistemleri
  • Filtrasyon Sistemleri
  • Ultraviyole Sistemler
  • Saf Su Arıtma Sistemleri
  • Yumuşatma Sistemleri
  • Konteyner İçi Su Arıtma Sistemleri

Ayrıca atık ve yağmur suyu arıtımı için modüler entegre çözümler ve çeşitli giriş akış hızları için tasarlanmış gres tuzakları sunar. Tasarımdan devreye almaya kadar projeler uyguluyoruz .

İşletmelerde endüstriyel su arıtma yöntemleri

Yumuşatma

Bu yöntem, sertlik tuzlarını (Ca2 + ve Mg2 + tuzları) sudan uzaklaştırır. İki türe ayrılır; toplanma durumunda değişiklik olan ve değişmeden su arıtımı. İlk durumda, gaz hidrat yöntemi, su dondurma ve damıtma, ikinci durumda, ters osmoz teknolojisi, iyon değişimi ve nanofiltrasyon kullanılır. 

Suyu yumuşatmanın en etkili yolu otomatik yumuşatıcı filtreler kullanmaktır. Bu tür filtrelerin çalışması, iyon değişimi prensibine dayanır: zararlı kalsiyum ve magnezyum iyonları, insanlar için güvenli olan sodyum iyonları tarafından sudan çıkarılır. 

Arıtılması gereken su, Na + iyonları içeren özel bir dolgu ile doldurulmuş bir kaba girer ve daha sonra su sertlik iyonlarını “yer değiştirir”.

Su Yumuşatma Sistemleri
Mekanik filtreleme

Mekanik filtreleme (Tortu filtreleri)

Mekanik filtrasyon, özerk su temini ile su arıtma, belediye su arıtma tesisleri, endüstriyel ihtiyaçlar için artezyen ve yüzey sularının hazırlanması, proses suyunun arıtılması (ısı enerjisi mühendisliği, kimya teknolojisi, gıda endüstrisi) için kullanılır.

Suyu inorganik ve organik kökenli mekanik ve çözünmeyen safsızlıklardan arındırmak için bir tortu filtresi (arındırıcı) kullanılır: kum, kireç, silt, turba lifleri ve diğerleri. Günlük yaşamda ve endüstride kullanım için filtreleri temizlemenin yüksek popülaritesi, kullanım ve bakım kolaylığı, karmaşık donanım tasarımının olmaması ve çok çeşitli kapasitelerde çok çeşitli hazır setlerin mevcudiyetinden kaynaklanmaktadır.

Suyun demirin çıkarılması

Sudaki yüksek demir içeriği sorunu ülkemiz için çok acildir. Kendine belirli bir renk (kahverengi), koku ve hoş olmayan bir tat verir.

Su tedarik sistemlerinin daha iyi çalışması için suyun demirden arındırılması da gereklidir: sudaki demir ve manganez varlığından dolayı borular hızlı bir şekilde aşırı büyür, bu da su basıncının düşmesinin sebebidir. 

Erteleme filtrelerinin yardımıyla, suyun oksidasyonu işlemi gerçekleştirilir: suyun oksidasyon sürecine katkıda bulunan bir dizi belirli dolgudan geçirilmesi. Enerji Plus, demirden su arıtmak için iki tip filtre kullanır: kolon ve kartuş tipi. Her birinin, şirketimizin uzmanlarıyla iletişime geçerek veya arayarak her zaman öğrenebileceğiniz bir takım avantajları vardır.

Suyun demirin çıkarılması
Ultraviyole sterilizatörler

Ultraviyole sterilizatörler

Bu teknoloji ile inanılmaz sonuçlar (% 99’a kadar) su arıtma elde edilebilir. Ultraviyole radyasyonun özellikleri bilinmektedir: tüm virüsleri ve bakterileri öldürür, bu nedenle endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu yöntemin avantajları, çeşitli kimyasalların UV radyasyonu ile kullanılmaması, insanlar için güvenli olması ve suyun doğal özelliklerini değiştirmemesidir. Bu yöntemin avantajları aynı zamanda kullanım kolaylığı, dayanıklılık, kompaktlık ve ekonomidir. Bu yöntem genellikle ev temizliği için kullanılır. Endüstride ve imalatta, bu yöntem genellikle diğer temizleme yöntemleriyle birleştirilir.

Endüstriyel ters ozmoz

Bu, fiziksel ve kimyasal işlemlere dayanan son derece etkili bir su arıtma yöntemidir. Özü, zar tarafından farklı tuz içeriğine sahip iki çözeltiyi ayırırken, büyük çaplı moleküllerin içinden geçememesi, ancak basınç altındaki su moleküllerinin bunu yapabilmesidir.

Basınç ne kadar yüksekse, ters ozmoz performansı da o kadar yüksek olur. Bu işlem moleküler düzeyde gerçekleştiğinden, çıktı kesinlikle saf sudur. Ters ozmoz sistemleri ayrıca kireç oluşumunu engeller ve suyu oksijenle zenginleştirir: Şişelerde satılan su ters ozmoz teknolojisi kullanılarak saflaştırılır.

İyi düşünülmüş bir konfigürasyon sayesinde, üniteler hızlı bir şekilde devreye alınır, diğer kaynak su hazırlama sistemleriyle (ön arıtma) çalışabilirler.

Endüstriyel ters ozmoz

Endüstriyel işletmelerde su arıtma sistemlerinin uygulanması

Gıda endüstrisi

Bu durumda, su kalitesine en katı şartlar uygulanır, çünkü neredeyse her zaman hammadde olarak su kullanılır, bu nedenle üretilen ürünün tadı ve kullanılan ekipmanın dayanıklılığı doğrudan ona bağlıdır.

İhtiyaçların şiddetine bağlı olarak firmamız tarafından sağlanan çeşitli tipte arıtma tesisleri kullanılmaktadır. Üretimdeki yüksek enerji maliyetleri dikkate alındığında, membranlı su arıtma yöntemleri en uygun maliyetli olanıdır. 

Enerji Plus Su yumuşatma, endüstrisinde su arıtm asterilizasyonu, mekanik filtreleme, ters ozmoz ve diğerleri gibi gıda işletmelerinde su arıtımı için bir dizi hizmet sunmaktadır. Gıda endüstrisi için su arıtma, Enerji Plus‘ın önceliklerinden biridir.

Tıp – Sağlık tesisleri

Sağlık tesislerinde temiz su şarttır. Enjeksiyon, yıkama ekipmanı hazırlamak için kullanılır ve hastalar için ilaçtır. Bu tür kurumlardaki su kalitesinin kesinlikle bir dizi farklı standarda uyması mantıklıdır. Bu durumda, su arıtma için esas olarak ters ozmoz ve UV arıtma teknolojileri ile mekanik filtrasyon kullanılır.

Kazan dairesi

Kazan dairesi için de temiz su gereklidir. Hazırlamak için hem kaba hem de ince filtrelere ve ayrıca bir su yumuşatıcısına ihtiyacınız var. Buhar jeneratörü varlığında hava giderici ve ters ozmoz sistemi de kullanılır (bu durumda oksijen ve asetik asit gibi metaller üzerinde aşındırıcı etkisi olan maddeleri yok etmek için kullanılır).

Endüstriyel su arıtma sistemlerinin avantajları

Enerji Plus sağladığı endüstriyel su arıtma tesislerinin temel avantajlarından biri kullanım kolaylığıdır. Tüm sistemler tam otomatik ve otonomdur. Bu, önde gelen ayırma yöntemi olarak membran teknolojisi seçimi sayesinde elde edilir. Ayırma işlemini gerçekleştirmek için hiçbir reaktife gerek yoktur. İkincil kirleticiler üretilmez. Membran teknolojisi, sistemlerin otonomisini sağlayan altı aya kadar uzun servis aralıkları sağlar.

Yüksek enerji verimliliği 

Örneğin, zar yöntemleri kullanılarak elde edilen damıtılmış suyun maliyeti, geleneksel buharlaştırma yönteminin kullanıldığı zamankinden yaklaşık bir kat daha düşük çıkmaktadır.

Ekipmanın kompaktlığı. Temizleme sistemleri anahtar teslimi olarak monte edilir ve son derece sınırlı alana yerleştirilebilir.

Sistemlerin çok yönlülüğü

Arıtma yöntemleri, su alımında bulunabilecek her türlü kirletici madde ile başa çıkabilir. 

Endüstriyel işletmeler için su arıtma, işleyişinde kilit konumlardan birini işgal eder, bu nedenle bu sürecin organizasyonunu profesyonellere emanet etmek önemlidir bu, finansal kaynaklardan ve en önemlisi zamanınızdan tasarruf sağlayacaktır.

WhatsApp Canlı Destek
Gönder